
Ezer éve hallgatjuk, hogy a reggeli a legfontosabb étkezés. Tényleg így van?
Mivel a legtöbben ülőmunkával keressük a kenyerünket, a szalonnás rántotta nem tűnik annyira indokoltnak, mintha fizikai munkával töltenénk a napunkat. S bár a kutatók azt a tévhitet megdöntötték, hogy akik nem reggeliznek, azok a nap folyamán nassolással pótolják a reggel elmaradt kalóriákat, mégis kimondhatjuk: reggelizni egészséges.
Néhány tény, melyet jó, ha tudsz:
- A rendszeresen reggelizők jóval több kalóriát égetnek el a nap folyamán.
- Kisebb a veszélye a 2-es típusú diabétesz kialakulásának azoknál a gyerekeknél, akik minden nap reggeliznek.
- A gyerekek étkezését vizsgáló kutatások szerint gyengébben teljesítenek az iskolában azok, akik éhgyomorral ülnek be az iskolapadba, mint azok, akik étkezéssel kezdik a napot.
- Nem csak a gyerekek esetében fontos a nap első étkezése: ha kimarad, nyomot hagy a hangulatunkon és a kognitív teljesítőképességre is rosszul hat. Ilyenkor a vércukorszintünk a normális érték alá csökken, ettől éhesek leszünk és az energiaszintünk lecsökken, testileg és szellemileg is lassabbá válhatunk.
Inkább ne
Kézenfekvő és gyors megoldás (akár útközben is) egy péksütemény elfogyasztása reggeli gyanánt. Rögtön jobban érezzük magunkat egy kis csokis keksztől, egy pogitól vagy egy túrós táskától, nem? Pillanatnyilag igen, hiszen azonnali vércukorszint-emelkedést eredményez, ami hamarosan vissza is esik és a hullámzás, amit így okozunk, nem kedvező. A szervezetünk így nem tud optimálisan működni, hiszen a hullámzó energiaszint következtében csökken a fizikai és szellemi teljesítőképességünk, arról nem beszélve, hogy testünk az energialöketeknél felszabaduló cukrokat zsírrá alakítva elkezdi tárolni.
Milyen a tökéletes reggeli?
Komplex, vagyis tartalmaz hasznos szénhidrátokat, fehérjét és zsírt is. Hasznos szénhidrát kategóriába a teljes kiőrlésű, alacsony glikémiás indexűek tartoznak, (pl. korpás buci, zabpehely, zabkása). A tojás megérdemelten áll világszerte a reggeli ételek toplistájának vezető helyén: fehérjedús és jóllakottság-érzéssel tölt el, tele van esszenciális zsírsavakkal, vitaminokkal, cinkkel, rézzel, szelénnel, lecitinnel és vassal. Megbolondíthatod egy kis tökmaggal, vagy egy kanálnyi lenmaggal, ehetsz mellé zöldséget, avokádót.
Ha se időd, se kedved reggelente tökéletes komplexet készíteni, akkor is van megoldás, egy szelet teljeskiőrlésű kenyér kőrözöttel vagy magas hústartalmú sonkával, sajttal ideális lehet számodra.
Ha sporttal indítod a napod, akkor se indulj el üres gyomorral, a szervezetednek ilyenkor is szüksége van energiára. Nemcsak a teljesítményed növelése érdekében fontos, hogy egyél edzés előtt, hanem így elkerülheted a vércukorszint alacsonyra süllyedésével együtt járó rosszullétet is. Ha nem eszel, szervezeted sport közben kénytelen lesz a fehérjéből, vagyis izmaidból energiát nyerni, ami egyáltalán nem cél. A legjobb, ha gyorsan felszívódó szénhidrátból veszel magadhoz kisebb mennyiséget, például egy banánt vagy egy müzliszeletet.
Összefoglalva a tökéletes reggeli a te igényeidhez igazodik. Különbözőek vagyunk, más az életvitelünk, eltérnek az igényeink és az étrendünk is. Ha egyáltalán nem vagy éhes reggel, akkor aligha tudunk egy kolbászos rántottára rávenni – viszont túró gyümölcsökkel, egy gyümölcsturmix vagy egy joghurt zabpehellyel, gyümölccsel tökéletes választás lehet számodra.