Te tudod, hogyan véd meg a naptej?

1

Vörös hajú, szeplős, tejfehér bőrű gyerek voltam egy olyan korban, amikor a maximum védelmet a 8-ás faktorú Fabulon jelentette. A nyarakat vizes trikóban és permanens leégésben töltöttem. Aztán életem első görög nyaralásán új barátot szereztem, a napkiütéseket. Ritka kellemetlen dolog, pár napon belül ki is kísérleteztem, hogy a „sunblock” naptej az én haverom, az egyetlen, amivel tengerparton is létezni tudok. De nagyon sokáig nem gondolkodtam el rajta, mi a sunblock, mi a sunscreen, és egyáltalán: hogyan védenek meg a naptejek?

 

Mit csinál a nap a bőrrel?

 

Az UV sugárzás 290 és 400 nanométer közötti hullámokkal bombázza a bőrt, annak idő előtti öregedését (UV-A) és bőrrákot (UV-B) okozva. A sugarak energiája naptej nélkül a bőrben található zsírokba és fehérjékbe jut, ott szabadgyököket képez, amik pedig károsítják a sejtek működését, például a DNS-t. Rövidtávon ez az ártalom gyulladásos tüneteket okoz, az erek kitágulnak – ettől lesz vörös a bőr -, az immunrendszer pedig elárasztja az égett területet a citokin nevű fehérjével. A citokin miatt lesz elviselhetetlen a leégett vállon a táska pántja, a zuhany vízsugara, illetve nagyjából bármi, ami hozzánk ér. A test így közli velünk, hogy helló, megsérültem.

Mivel a bőr folyamatosan megújul, a sugárzás miatti DNS mutációk is könnyen továbbadódnak, így alakulhat ki a bőrrák. A bőrt ért napfény káros hatásait a test nem felejti el, azok egy életen át összeadódnak, a bőrrák ezért nem csak a hozzám hasonló hófehéreket fenyegeti, hanem a jól barnulókat is.

 

Mit csinál a naptej?

 

A naptejek szerves és szervetlen alkotóelemekből állnak, ezek kémiai és fizikai védelmet nyújtanak. A szerves – vagyis szénatomokól álló – molekulák a napsugárzás UV sugarait szétszórják, és részben hőenergiává alakítják.

 

A szervetlen hatóanyag cink- vagy titánium-dioxid lehet, ezek a bőr felszínéről visszaverik az UV sugarakat, így az el sem éri a sejtjeinket. Ez utóbbit jelöli a csomagoláson a sunblock (napot blokkoló) felirat, és ez magyarázza meg azt, miért ez kell a szuperérzékeny bőrnek. A sunblock naptejek használóit régebben könnyű volt felismerni a testüket borító vastag fehér bevonatról, de ez ma már nincs így, a kutatóknak sikerült a korábbinál sokkal apróbb molekulákat előállítani, ami nem képez fehér páncélt a bőrön. A legtöbb naptej manapság már egyesíti a kémiai és a fizikai védelmet.

 

Mit jelent a faktor, vagyis az SPF?

 

Az SPF a sun protecting factor, magyarul a napvédelmi faktor rövidítése, és azt jelenti, hogy az adott naptej hányszorosára növeli azt az időt, amit károsodás nélkül napon tölthetünk. Esetemben az alapszorzó a tengerparton nagyjából 5 perc, vagyis egy ötvenes naptejjel bő 4 órám van, ha jól használom.

 

A napozás hat parancsolata

 

  1. UV csúcsban (10 és 2 között, illetve amikor az árnyékod kisebb, mint te) ne napozz!
  2. Legalább 30-as, széles spektrumú, UV-A és UV-B ellen is védő naptejet használj!
  3. Nagyjából 2 óránként (és úszás után) kend újra magad, a faktorok által biztosított maximális védelem csak így lesz meg
  4. Borús időben is kend be magad, a felhők gyakran csak a sugárzás 20 százalékát szűrik ki, a maradéktól még bőven le tudsz égni!
  5. Kerüld el a szolikat!
  6. Rendszeresen ellenőrizd és ellenőriztesd az anyajegyeidet! Az időben felismert bőrrák jellemzően jól gyógyítható, ne hanyagold el a szűréseket!
Kisminta igénylés
x

    Kisminta igénylés

    Kérjük, minden mezőt töltsön ki, hogy a mintát el tudjuk küldeni Önnek!

    Adataim marketing célokra felhasználhatóak.Részletek

    Vásárlás