
A várandósság és a szülés nagy fizikai és érzelmi változásokat hoz, ebben az időszakban különösen fontos, hogy megtanulj koncentrálni, befelé figyelni, lazítani. Ráadásul kevés olyan mozgásfajta van, amelyet biztonsággal űzhetsz akkor is, ha korábban nem sportoltál – a kismamajóga teljes biztonsággal gyakorolható a 16. héttől a várandósság utolsó napjáig. Fontos, hogy hozzáértő és tapasztalt oktatót válassz és kimondottan kismamajógát keress, hiszen ezek a foglalkozások másképp épülnek fel, mint a hagyományos jógaórák.
Napjainkban egyre inkább elismerik és ajánlják ezt mozgásformát a védőnők, illetve az orvosok. Mindenesetre érdemes egyeztetned nőgyógyászoddal mielőtt bármilyen sportot, mozgást elkezdenél.
A kismamajóga hatása a babára
Általánosságban ismert tény: nem mindegy, hogy a babát milyen ingerek érik a várandósság és a születés alatt. A kismamajóga megerősít testi, lelki és szellemi szinten is. Megtanulod megteremteni belső egyensúlyodat, amit hasznosítani tudsz a váradósság, a szülés alatt és a szülés utáni időszakban is.
A kismamaság negyven hete alatt szervezeted egyre növekvő igénybevételnek van kitéve. A kismama jóga áldásos hatásai közé tartozik a várandósság hónapjai alatt fellépő panaszok enyhítése, megszüntetése, az ízületek mozgékonyságának javítása, a vérkeringés fokozása, a gátizmok erősítése, a mellizmok megerősítése. Ráhangolódsz a babára, megtanulod a várandósság pozitív megélését. Ezzel párhuzamban nő az önbizalmad és csökkennek a szüléstől való félelmek.
Tudósok megállapították, hogy azok a babák, akiknek a mamája a kismamajógával készült a szülésre, intelligensebbek, figyelmesebbek és gyorsabban tanulnak, közösségben jobban megtalálják a helyüket, magabiztosabbak. Ennek egyik oka, hogy a magzat idegrendszere sokkal jobban fejlődik akkor, ha a mama kellemes ingereknek teszi ki. Ilyen a lágy mozgás és a légzéstechnika, az aláfestő zene, melyek mind-mind kellemesek a pocakban lévő babának is. A baba a mama relaxációját is érzékeli és azonnal megnyugszik ő is.
Miben különbözik a klasszikus jógától?
A gyakorlatokat speciálisan a kismamák igényeire állítják össze, így nem tartalmaznak a kismamák számára veszélyes, kellemetlen mozdulatokat. A várandósjógának köszönhetően feltöltődsz életerővel, javul az egyensúlyérzéked és a kondíciód, kecsesebbé válik a mozgásod, javul a közérzeted. Mivel a gyakorlatok serkentik a nyirokkeringést, így a kismamák kevésbé híznak el, és nem vizesednek annyira. A jóga kellemesen átmozgatja, nyújtja a testrészeket, ellazítja, megnyitja a csípőt, fokozza a vérkeringést, kiegyensúlyozza a vérnyomást. Ha a várandósság hónapjai alatt rendszeresen jógázol, jobb lesz az izomtónusod és kevésbé jelenik meg rajtad narancsbőr, kiegyensúlyozottabbá válik a hormonháztartást irányító rendszered. Mindez nem csak a testi-lelki érzetedet befolyásolja, hanem a szüléshez is jó alap.
Milyen egy kismamajóga óra?
Biztonságosak és élvezetesek. Akkor is bátran vágj bele, ha még életedben nem jógáztál. Az órákon az oktató figyel az egyéni igényekre, panaszokra és nem utolsó sorban más kismamákkal együtt mozoghatsz, tapasztalatokat cserélhetsz.
Az órák bemelegítéssel kezdődnek, majd különféle gyakorlatok következnek, melyek más-más izomcsoportokat mozgatnak meg; a gyakorlatsorokat relaxáció zárja.