A hegek típusai
A mindennapi életünk során általában többnyire kisebb vágások és égések okoznak hegeket az ember testén (34%). A további hegek műtétek (35%), traumák (15%), plasztikai beavatkozások (10%) és az anyajegy-eltávolítások (6%) eredményei.
Közönséges hegek: kezdetben sötét és gyulladt, majd lelapul és idővel kevésbé észrevehető, egyszerű vonalba rendeződött hegek.
Atrófiás hegek: bemélyedést és horpadást okoznak a bőr felszíne alatt. Ilyenek például az akne és a bárányhimlő után kialakuló hegek.
Hipertrófiás hegek: ezek a hegek a kollagén-túltermelődésnek köszönhetően kiemelkednek a bőr felszínén, a seb területén alakulnak ki.
Keloid hegek: a hipertrófiás hegekhez hasonlóan ezek is a bőr felszínén alakulnak ki, viszont túlhaladnak a seb területén. Idővel képesek túlnőni a seben és újra megjelenni kivágás után.
Összehúzódásos hegek: általában másod- vagy harmadfokú égési sérülések okozzák, amikor a bőr megfeszül és megnehezíti a mozgást.
Stria: a bőr felső rétege alatt végbemenő szakadás, mely nagy testtömeg-változás során alakul ki. A bőr képtelen lépést tartani a test térfogatának változásával, így megszakad, s miután gyógyulásnak indul, csíkokat hagy a bőrön.
A hegek nemcsak fizikailag, hanem lelkileg is kényelmetlenséget jelenthetnek és megviselhetik hordozóját, legfőképpen önbizalom-hiányt idéznek elő.